ikona facebook

Dzisiaj jest: 30 Lipiec 2014. Imieniny obchodzą: Ludmiła, Julita, Piotr.

Letnia Akademia Zdrowego Odżywiania!

Letnia Akademia Zdrowego Odżywiania!

W najbliższym tygodniu 31 lipca 2014 roku w Białymstoku rozpocznie się cykl...

Teatr na światowym poziomie

Teatr na światowym poziomie

Nieopodal Białegostoku, znajduje się Teatr Wierszalin, który mieści się w...

10.08 i 15.08 Szlakami Jagiellonii

10.08 i 15.08 Szlakami Jagiellonii

Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza 10 oraz 15 sierpnia w godzinach 14.00 –...

28.08 - 31. 08 Wschód Kultury - Inny Wymiar

28.08 - 31. 08 Wschód Kultury - Inny Wymiar

"Wschód Kultury" to nowa forma współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej...

2.08 Fashionable East After Party

2.08 Fashionable East After Party

Od najbliższego czwartku Białystok stanie się drugim Mediolanem. Należy...

17.08 Wokalne warsztaty żydowskich pieśni

17.08 Wokalne warsztaty żydowskich pieśni

Kultura żydowska jest niewątpliwe ciekawym elementem pejzażu Białegostoku....

Instytut Profilaktyki i Zdrowia w Białymstoku już działa!

W niedzielę, 29 czerwca o godzinie 18 odbyło się uroczyste otwarcie pierwszego w Białymstoku Instytutu Profilaktyki i Zdrowia,...

Zwiedzanie Podlasia z Nowoczesnym Centrum Informacji Turystycznej

Białystok to piękne miasto, które posiada zarówno bogatą, jak i ciekawą historię. Często nie mamy pojęcia o tym, czy dany...

Relacja z rodzinnego festynu w Wasilkowie!

Wakacje to okres, w którym dorośli wraz ze swoimi pociechami udają się na wymarzony urlop, zapominając przy tym co najważniejsze...

Znajdź się w bajce

Podlaska odsłona kampanii Polskiej Organizacji Turystycznej pt. "Bajkowy urlop w Polsce" odbyła się w zeszłym tygodniu (22.07.2014...

Porody domowe w Białymstoku i okolicach

Fot. Fotolia Praktyka Matczyne Zdrowie to jedyna na Podlasiu szansa na poród w domu. Możliwe jest to dzięki współpracy położnych Małgorzaty Górskiej i Barbary Jakimiec pod kierownictwem dr. Ireny Fiedorczuk. Kobieta ma szansę wyboru. Może przeżyć jeden z najpiękniejszych momentów swojego życia w swoim zaciszu domowym.


Matczyne zdrowie to prywatna praktyka. Jest to nowy standard opieki nad przyszłymi mamami. Trwa ona około 26 tygodni. Nazwano ją okołoporodową, gdyż nie obejmuje tylko samego momentu porodu, ale także edukacje przedporodową. Mama może liczyć na wsparcie psychiczne i niezbędną wiedzę specjalistyczną. Praktyka „Matczyne Zdrowie" to podejście innowacyjne w zakresie położnictwa. Kieruje się zasadą, iż nie należy zaburzać naturalności, toteż ogranicza się zakres interwencji medycznych.

 

Przy tym, kobieta ciągle objęta jest nadzorem lekarza specjalisty. Mamę zachęca się do aktywnego udziału w porodzie. Edukacja przedporodowa obejmuje 10 dwugodzinnych spotkań, które wprowadzają kobietę i osobę towarzyszącą (mąż/partner, siostra,mama,koleżanka) w następujące zakresy tematyczne, m.in.:
• Jak zarządzać energią kobiety w trakcie porodu?
• Jak kierować poszczególnymi fazami porodu?
• Jak opiekować się dzieckiem w pierwszym miesiącu życia?

 

Jeżeli mama nie jest przekonana do porodu w domu. Matczyne zdrowie oferuje specjalistyczną pomoc przygotowującą do porodu w szpitalu. W przypadku wystąpienia objawów śródporodowych, czynników ryzyka lub czynników ryzyka występujących u płodu lub noworodka, położne, sprawujące opiekę w warunkach poza szpitalnych, posiadają uprawnienia prawne z podmiotem wykonujących działalność leczniczą. Wiążę się to z tym, iż w razie komplikacji, mama, może liczyć na opiekę perinatalną oraz neonatologiczną w specjalistycznym ośrodku.


Kobiety, które przejawiają trudności emocjonalne w okresie ciąży i we wczesnym okresie macierzyństwa, objęte są wsparciem psychologicznym. Na pomoc „Matczynego Zdrowia" mogą liczyć:
• pacjentki obciążone dużą liczbą czynników ryzyka,
• młodociane ciężarne,
• rodziny, które mają trudności w radzeniu sobie w początkowym okresie macierzyństwa,
• matki mające trudności w nawiązaniu więzi z dzieckiem,
• matki mające trudności z wejściem w rolę mamy.

 

Praktyka „Matczyne Zdrowie" objęta jest Kampanią społeczną o charakterze ogólnopolskim -„Po prostu Położna". Powstała ona, aby uświadomić kobietom pełnie ich praw. Ma na celu zmianę opinii na temat położnych. Położna nie jest tylko osobą, która pomaga kobiecie podczas porodu, ale powinna także przygotować mamę na zmiany jakie czekają ją, kiedy stanie się rodzicem. W rezultacie, jest to opieka okołoporodowa. Agnieszka Maciąg i Ewa Janiuk poprowadzą cykl warsztatów, obejmujących największe miasta w Polsce. W kampanii promocyjnej weźmie udział 600 przechodni, szpitali i innych placówek kierunkowych. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Organizatorem kampanii to portal skierowany do kobiet i rodziców niemowląt –SiostraAnia.pl.


Warto skorzystać z oferty, którą daje „Matczyne Zdrowie" i kampania „Po prostu położna". Jest to szansa na poród w zaciszu domowym. Przyszła mama może cieszyć się z nadchodzącego wydarzenia i zasięgać porady specjalistycznej z zakresu psychologii oraz niezbędnej praktycznej wiedzy. Nie musi obawiać się komplikacji. To szansa na poród bez zbędnego stresu.


Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie:
http://matczynezdrowie.blogspot.com/2013/09/porody-domowe.html


Patrycja Godlewska

Copyright © 2012 Coolturalny Białystok

Tworzenie stron www megaweb.pl