ikona facebook

 
Uwaga
  • Lack of access rights - File '/images/nagietek_1.png'
  • Lack of access rights - File '/images/nagietek_2.jpg'
  • Lack of access rights - File '/images/nagietek_1.png'
  • Lack of access rights - File '/images/nagietek_2.jpg'

Cudowne działanie nagietka

Fot. Materiały organizatoraWiecie o jakiej roślinie mówiono kiedyś, że zapowiada deszcz? O nagietku. Jeżeli po siódmej rano koszyczki są zamknięte oznacza to, że będzie tego dnia padało.

 

Kwiatów nagietka używano też jako przyprawy kuchennej, dawniej liście jadało się jako jarzynę, a soku ze zmiażdżonych płatków kwiatowych dodawano do farbowania sera i masła.

 

Nagietek to kwiat powszechnie występujący w naszym klimacie. Ma koszyczki różnej wielkości i różnej barwy kwiatów – od jasnożółtych do ciemnopomarańczowych. Wszystkie części rośliny pokrywają delikatne włoski i gruczoły wydzielnicze, w dotyku nieco lepkie wydzielają charakterystyczny aromatyczny i żywiczny zapach.

 

Wg zaleceń medycyny ludowej zbiera się i stosuje kwiaty łącznie z liśćmi i łodygami, choć to właśnie płatki mają najsilniejsze działanie lecznicze i to szczególnie odmiany o barwie intensywnie pomarańczowej. Rośliny należy zbierać, gdy mocno świeci słońce, bo wtedy działanie jest najsilniejsze.

 

Jeśli zbiera się koszyczki kwiatowe, należy wyskubać z nich płatki, rozłożyć cienką warstwą i suszyć w cieniu i przewiewie.

 

Pamiętam ten obraz z dzieciństwa – połacie stołu w domu babci z porozkładanymi płatkami nagietków. Maść nagietkowa była bowiem dla mojej babci panaceum na wszelkie dolegliwości. Sama leczyła nią żylaki, dzielnie smarując nogi pomarańczowym kremem. Schedę po babci przejęła moja mama, uprawiając nagietek w ogrodzie, by samodzielnie wytwarzać z niego mazidło. Czas przyszedł i na mnie, by bliżej przyjrzeć się tej rodzimej roślinie.

 

Fot. Materiały organizatoraDlaczego maść nagietkowa jest tak cudowna?

 

1. Leczniczo – działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo i grzybobójczo. Przyspiesza gojenie ran i wykazuje właściwości przeciwrzęsistkowe. Ochronne i regenerujące właściwości nagietka obejmują również błony śluzowe jamy ustnej, gardła, nosa, oczu, pochwy i odbytu.

 

Nagietek zawiera składniki warunkujące prawidłowy wzrost nabłonka, przeciwdziałające nadmiernemu łuszczeniu się naskórka, przyspieszające ziarninowanie i bliznowacenie wszelkich uszkodzeń skóry, nawet w początkowym okresie skórnych zmian nowotworowych.

 

Maść podaje się na różne uszkodzenia skóry (powierzchniowe i głębokie), jak kontuzje, rany, wrzody, stłuczenia i obtarcia naskórka, a także w owrzodzeniach żylakowych (nawet tych nie gojących się), zapaleniu skóry, żylakach odbytu, oparzeniach (słonecznych i termicznych, zwłaszcza promieniami nadfioletowymi i Rentgena), ranach pooperacyjnych, odmrożeniach, przetokach, wrzodach na piersiach, nawet wtedy, gdy mają charakter rakowaty (rak sutka), grzybicy stóp, trądziku, egzemie, opryszczce, wysypkach skórnych i innych.

 

2. Kosmetycznie – reguluje i wzmacnia resorpcyjne (przypom. resorpcja – wchłanianie) własności skóry i chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Przetwory z nagietka zaleca się na cerę suchą, łuszczącą się i skłonną do infekcji, zaczerwienienia i pękania.

 

Jak to się robi?

 

Drobno kroimy 4 kopiaste garście płatków nagietka (ale mogą też być liście, łodygi i kwiaty). Rozgrzewamy olej kokosowy w ilości 500 g i wrzucamy pokrojony nagietek. Pozostawiamy trochę na ogniu, mieszając ile trzeba, po czym zdejmujemy z kuchenki. Przykrywamy pokrywką i pozostawiamy na jeden dzień. Następnie całość lekko podgrzewamy i sączymy przez lnianą ściereczkę do przygotowanych czystych naczyń. Przechowujemy w lodówce.

 

Można też przygotować olejowy wyciąg z nagietka. Jak? Świeżo zebrane kwiaty zalać olejem roślinnym w małym naczyniu tak, aby były nimi pokryte, postawić na parze na 1-2 godz. przez 2-3 dni aż płatki kwiatków staną się kruche, a olej będzie żółtopomarańczowy. Przecedzić i wycisnąć kwiaty. Przelać do buteleczek i przechowywać w lodówce. Po dodaniu utwardzacza z oleju nagietkowego otrzymamy maść.

 

Maść nagietkowa idealnie zaczęła mi się sprawdzać jako podkład. Nałożona na twarz nadaje skórze delikatną żółtą barwę. Póki co stała się zastępstwem wobec tego kosmetyku i mam nadzieję, że tak pozostanie na dłużej. Łączy w sobie krem (o właściwościach masła kokosowego możnaby napisać poemat) z zastosowaniem jakiegoś lekko koloryzującego podkładu. A do tego działa na skórę leczniczo: wszak już sama nazwa to sugeruje: nagietek… lekarski. Póki co rewelacja.

 

(źródła: „Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie” A. Ożarowski, W. Jaroniewski; „Ziołolecznictwo Poradnik dla lekarzy” pod redakcją Aleksandra Ożarowskiego; „Apteka natury” Jadwiga Górnicka)

 

 

Emilka/ Vivat Eco

 

logo-vivat-ecoEmilia Jaworska

 


Autorka ekologicznego bloga Vivat Eco, pomysłodawczyni i prowadząca portal poświęcony porodom naturalnym Vivat Poród, doula, założycielka i koordynatorka Podlaskiej Zielonej Kooperatywy, współtwórczyni Portalu Informacji Turystycznej Podlasia Vivat Podlasie. Mama Janki, kultywująca miłość do ludzi, przyrody, Podlasia, Ziemi... Życiową pasję odnajduje w życiu w zgodzie z naturą: propagując idee rodzicielstwa bliskości, stosowania ekologii w praktyce oraz w towarzyszeniu kobietom w okresie okołoporodowym. Wciąż w drodze do wewnętrznej prawdy, w poszukiwaniu samej siebie, w dążeniu do rozwoju.

 

Copyright © 2012-2015 Coolturalny Białystok